נפילה מגובה בעבודה

נפילת מגובה בעבודהלצערנו, תאונות נפילה מגובה בעבודה מתרחשות על בסיס יומיומי, בין אם מדובר בנפילה מסולם, אל תוך בור חשוף או נפילה מפיגום או ממנוף. לרוב נפילה מגובה גוררת אחריה פגיעה קשה ולעיתים אף מסתיימת במוות. נפגעי נפילות מגובה עלולים לחוות שברים מרובים ומורכבים, פגיעות באיברים פנימיים, פגיעות נוירולוגיות, פגיעות בעמוד השדרה, שברי דחיסה, חבלות ראש, ופגיעות נפשיות.

מה אומר החוק על נפילה מגובה

לפי תקנות הבטיחות בעבודה, כל עבודה שעלולה להביא לנפילה של מעל שני מטרים, נחשבת ל"עבודה בגובה" ומצריכה הכשרה מיוחדת ושימוש באמצעי בטיחות שימנעו את הנפילה והפגיעה. עוד קובע החוק, כי המעסיק אחראי כי העובד יעבור את כל ההכשרות וההדרכות הנוגעות לעבודה בגובה ובנוסף על המעסיק לספק ולוודא כי נעשה שימוש באמצעי הבטיחות כגון: רתמות, קסדה, גידור תקין (כמו למשל פיגומים) וציוד עבודה תקין ותקני. החוק מציע רשימת מקרים שיחשבו כ"עבודה בגובה" והם: עבודה על סולם, עבודה מתוך סל הרמה, עבודה מעל פיגומים, עבודה מעל גג, טיפול בעצים, הקמת במות, התקנת תאורה והגברה וכד'. יש לזכור כי אין המדובר ברשימה סגורה וכל עבודה המבוצעת מעל גובה של שני מטרים תחייב שימוש בכל אמצעי הזהירות.

אילו פעולות יש לעשות אחרי נפילה מגובה כדי לקבל פיצוי כספי 

מאחר ונפילה מגובה עלולה לגרום לפגיעות רב מערכתיות, ישנה חשיבות עליונה בקבלת טיפול רפואי אינטנסיבי. לא כל הפגיעות מתגלות מיד לאחר התאונה, וחלקן יתגלו רק בהמשך עם התקדמות הטיפול הרפואי. לדוגמה: תוצאות ניתוח, טיפול שיקומי או התפתחות מאוחרת של הפגיעות. ברגע הראשון שהדבר מתאפשר, חשוב להגיש תביעה לביטוח הלאומי על מנת שיכיר בפגיעה כתאונת עבודה. הפניה לביטוח הלאומי יכולה להיעשות על ידי המעסיק או על ידי קרוב משפחה. אם הנפגע מאושפז במחלקה שיקומית, אפשר להיעזר גם בעובדי בית החולים.

בשלב הראשון, הנפגע בנפילה מגובה, יהיה זכאי לקבלת "דמי פגיעה" אשר מהווים תחליף לשכר האבוד וזאת למשך שלושה חודשים. בשלב השני, הנפגע בנפילה מגובה יהיה זכאי להכרה בנכות וקבלת מענקים כספיים או קצבה חודשית. 

במקביל להגשת התביעה לביטוח הלאומי, כמעט בכל המקרים, ניתן יהיה להגיש תביעה נגד המעסיק וכל גורם אחר אשר גרם לנפילה. למשל, אם התאונה נגרמה באתר בנייה, לא רק המעסיק הישיר אחראי אלא כל מי שהיה אחראי על שמירה על בטיחות העבודה באתר.  

ייצוג על ידי עורך דין המתמחה בתאונת עבודה ונפילות מגובה

תביעות בגין נזקים שנגרמו בתאונת עבודה של נפילה מגובה מורכבות ממישורים רבים הדורשים מומחיות מיוחדת וניסיון רב שיש למשרדנו בניהול תביעות מסוג זה וזאת משתי סיבות עיקריות. ראשית, מאחר ולרוב פגיעות כתוצאה מנפילה מגובה הן קשות, על עורך הדין להיות בעל ידע מעמיק בפן הרפואי של הפגיעות השונות - בתחום האורטופדי, בתחום הנוירולוגי, בתחום הפסיכיאטרי ברפואת הפנים וברפואת השיקום. שנית, התביעות מתנהלות הן בביטוח הלאומי והן בבית המשפט ומוגשת נגד גורמים רבים ובהם המעסיק וכל גורם נוסף אשר הביא לקרות התאונה. על עורך הדין להיות מנוסה בניהול תביעות מורכבות עם מספר רב של נתבעים, ועליו להיות בקי בפרוצדורות השונות תוך שימוש בכל הכלים המשפטיים האפשריים לצורך ניווט התביעות בצורה חכמה שתביא לא רק לתוצאה האפשרית הטובה ביותר אלא גם בדרך היעילה ביותר. 

בשל הרגישות בטיפול בנפגעי נפילה מגובה, חשוב לנו שהייצוג יהיה אישי ותרגישו שרואים אתכם ואת המצוקה שלכם. לכן, אם נפגעתם בנפילה מגובה במסגרת העבודה, ניתן להתייעץ איתנו ללא כל התחייבות. 

whatsapp desktop
whatsapp mobile