תאונות עבודה ומחלות מקצוע

תאונות עבודה עלולות לשבש את חייכם בן רגע, ליווי וייעוץ משפטי הכולל הבנה מעמיקה של הזכויות והפיצויים המגיעים לכם הם הצעד הראשון לקראת השבת השליטה לחייכם וחזרה לשגרת חייכם. למשרד עורכות הדין והנוטריון יהודה חזיז ניסיון רב, ידע ומומחיות עתירת שנים בטיפול בתאונות עבודה מול חברות הביטוח ומול המוסד לביטוח לאומי והן יוכלו לסייע לכם לקבל את הזכויות המגיעות לכם בתביעה מול הגורמים השונים.

 

מהי תאונת עבודה ומחלת מקצוע ?

תאונת עבודה מוגדרת כתאונה שאירעה תוך כדי ועקב עבודתו של אדם אצל מעבידו או אצל מי מטעמו ולחילופין, במהלך עבודתו כעצמאי. במובן הרחב, תאונת עבודה היא תאונה שאירעה במהלך העבודה, החל מהדרך לעבודה, בזמן העבודה, בנופש מטעם העבודה, בהפסקה במהלך העבודה וכלה בדרך חזרה מהעבודה הביתה. 

כל פגיעה פיזית ו/או נפשית שנגרמה כתוצאה ישירה או עקיפה מהעבודה נחשבת לתאונת עבודה. כך, למשל, איש שיווק אשר נוסע במסגרת תפקידו לפגישה עסקית ונקלע לתאונת דרכים יוכר כנפגע תאונת עבודה. סוגי תאונות העבודה הנפוצות, הינן למשל: תאונות דרכים בדרך לעבודה או בדרך חזרה מן העבודה, נפילה במדרגות של המשרדים, פגיעה מחפץ במהלך העבודה, נפילה מגובה, חתך או כוויה שנגרמים במטבח, עבודה עם בעלי חיים וכדומה.

מחלת מקצוע, היא מחלה שנגרמה כתוצאה ישירה מליקויים בסביבת העבודה, כמו למשל: מחלה בדרכי הנשימה בעקבות עבודה בסביבת עבודה רעילה, פגיעה בגב כתוצאה מהרמה חזרתית של משקל כבד, פגיעה משימוש בחומרים כימיים וכדומה.

כדי שתאונה או מחלת המקצוע יחשבו ככאלה צריך להתקיים קשר סיבתי בין העבודה לבין התאונה.

 

את מי תובעים במקרה של תאונת עבודה?  

במידה וניתן להוכיח קשר סיבתי מובהק בין הפגיעה שלכם לבין השהות במקום העבודה או בדרך אליו, תהיו זכאים לפיצויים מהמוסד לביטוח לאומי וברוב המקרים ניתן יהיה לתבוע בבית משפט את הגורם שרשלנותו גרמה לתאונה, כמו לדוגמא: המעסיק, העירייה, בעל הנכס בו ארעה התאונה וכו' ואלה יאלצו לפצות אתכם בכפוף למנגנונים לקביעת הפיצויים. זאת, על מנת לאפשר חזרה מהירה ככל האפשר למעגל העבודה. כמו כן, במידה ויש פוליסות ביטוח תאונות אישיות או ביטוח אבדן כושר עבודה או נכות כתוצאה מתאונה ניתן לתבוע גם את חברות הביטוח.

 

מהם גובה הפיצויים מהמוסד לביטוח לאומי?

במידה שאינכם מסוגלים לעבוד בעקבות הפגיעה בעבודה, תהיו זכאים על פי דין לתשלום דמי פגיעה מטעם המוסד לביטוח לאומי. בביטוח לאומי יש שני סוגי תשלומים עיקריים: דמי פגיעה המשולמים למי שנפגע בעבודה למשך תקופת של עד 90 הימים הראשונים ותגמולי נכות הניתנים למי שנפגע והפך לנכה בנכות בשיעור של 10%-19%.  מי שנקבעה לו נכותו של 20% ומעלה, יהיה זכאי לקבלת קצבה חודשית למשך כל חייו.

למי שנותר עם נכות קשה של למעלה מ-50%, מגיעות הטבות נוספות, בהתאם לאופי הנכות ובהן : קצבת ניידות, שיקום מקצועי, פטור ממס הכנסה, הנחה במיסי ארנונה ועוד.   

בנוסף, אם אחד מהמפרנסים במשפחה נפטר בעקבות תאונת עבודה או מחלת מקצוע, משפחתו תהיה זכאית לפיצוי, בהתחשב בהערכת השנים בהן המנוח היה אמור לכאורה לעבוד ובגובה ההכנסות הצפויות שאבדו למשפחתו עם פטירתו. ההחלטות על הזכאות וגובה הזכאות נקבעות על ידי וועדות רפואיות בעקבות חוות דעת ממומחים רפואיים וקריטריונים נוספים. חישוב הקצבה נעשה לפי מספר קריטריונים, וביניהם אחוז הנכות ושיעור ההשתכרות לפני התאונה. 

 

למה חשוב לקחת עורך דין בתאונות עבודה?

אם נפגעתם בתאונת עבודה הנכם זכאים ליהנות מהכספים המגיעים לכם, אבל, חברות הביטוח ועורכי הדין מטעמם יפעלו בכדי לדחות את זכות קבלת הפיצוי או להקטין את הפיצוי לסכום הנמוך ביותר. על כן, עליכם לפנות במהירות לעורכי דין המתמחים בתביעות עבודה שילוו אתכם בתהליך מול חברות הביטוח ומול המוסד לביטוח לאומי. 

חשוב במיוחד לפנות במהירות לליווי משפטי במידה והתאונה התרחשה כתוצאה מעבודה פיזית, או כשמדובר בתאונת עבודה שנובעת מאופי או מסביבת העבודה, עקב הפרת הוראות בטיחות או עקב תאונות עבודה קשות או מחלות מקצוע שגרמו לפגיעה קשה או חלילה לפטירתו של הנפגע. הצלחת התביעה תלויה בקיומם של מסמכים ושל הוכחות חד משמעיות שהתאונה התרחשה במהלך זמן העבודה והן לגבי הקשר בין התאונה לנזק שנגרם לכם. עורכי הדין, יוכיחו שקרתה תאונת עבודה, ימצאו מי אשם בתאונת העבודה ויתמודדו עם טענות נגדיות כגון התרומה שלכם להתרחשות התאונה ו/או והסתכנות מרצון ויוכיחו את הקשר הסיבתי בין התאונה לבין הנזק ואת גובה הנזק. כך, תוכלו לחזור במהירות לשגרת חייכם ותקבלו את הזכויות והפיצויים המגיעים לכם.

 

מה צריך לעשות במקרה של תאונת עבודה?

במקרה של תאונת עבודה, יש לעשות את הדברים הבאים: הגשת תביעה - למוסד לביטוח לאומי לצורך קבלת דמי פגיעה, מומלץ להגיש את התביעה סמוך לפגיעה על מנת שלא לפגוע בזכאות לתשלום קבלת דמי הפגיעה והכרה בנכות. לאחר שהתאונה הוכרה במוסד לביטוח לאומי, יש להגיש תביעה לגמלת נכות מעבודה. יש להיבדק על ידי ועדה רפואית ייעודית שתקבע את דרגת הנכות כתוצאה מתאונת העבודה. בעקבות זאת מקבלים קצבת נכות או מענק נכות או שמגישים ערעור על הקצבה שנקבעה. בנוסף, מתקיימים דיונים חוזרים במקרים של החמרה במצב הרפואי או גילוי נכות חדשה אשר התפתחה בשלב מאוחר יותר.

הגשת תביעה – לבית המשפט לצורך קבלת פיצויים בגין הנזקים שנגרמו לכם כגון אבדן השתכרות, כאב וסבל, הצורך בעזרים רפואיים וכיו"ב.

 

משרד עורכי הדין והנוטריון יהודה, חזיז 

במידה וקרתה לכם תאונת עבודה, עליכם להבין מהן האופציות שניצבות בפניכם ומהן הדרכים הטובות ביותר לשם מימוש זכותכם לפיצויים. אנחנו, ביהודה, חזיז - עורכי דין ונוטריון, משרד בוטיק שעוסק בטיפול בתביעות בתאונות עבודה, מקבלים מספר מצומצם של תיקי לקוחות. כל לקוח במשרדנו זוכה ביחס אישי, ליווי מיטבי ודאגה לזכויות שלו. בראש המשרד עומדות עורכות דין מקצועיות בעלות שנים של ניסיון בייצוג במאות תיקי תאונות עבודה, שמאפשר להן הבנה מיטבית של האסטרטגיות של גופים אלו, באופן שצייד אותנו בכלים טקטיים ומשפטיים רבי עוצמה בעת ההגנה על מערך הזכויות שלכם. 

במידה ונפגעתם בתאונת עבודה, הנכם חייבים לפנות לליווי משפטי במהירות המירבית בכדי לדאוג למימוש מיטבי של כלל הזכויות שלכם. עורכות הדין והנוטריון מור יהודה ומורין חזיז יעמדו לרשותכם באופן אישי ויעניקו לכם ייעוץ משפטי מקצועי וכזה שדואג באמת לזכויות שלכם.

whatsapp desktop
whatsapp mobile