תביעות אזרחיות וכספיות

תביעה אזרחית ותביעה כספית הינן תביעות על הפרת חוק או התנהגות מזיקה שאינה פלילית או מנהלית, כגון: הפרות חוזה, אי עמידה בתשלומים, סכסוך שכנים, איחור במסירת דירה ועוד. תביעה אזרחית עוסקת בעיקר בנושאים כספיים, כגון, פיצוי כספי או תשלום חוב.

 

מה ההבדל בין משפט אזרחי למשפט פלילי?

בישראל, קיימים תחומי משפט רבים שנותנים פתרון לצרכים שונים. החלוקה המרכזית הינה בין המשפט האזרחי למשפט הפלילי. המשפט האזרחי, עוסק בתביעות שבין אדם לחברו, להבדיל מהמשפט הפלילי והמנהלי שמנוהלים על ידי המדינה. כל אדם, או ישות משפטית אחרת כמו חברה או עמותה רשאים להגיש תביעה אזרחית כנגד כל אדם אחר, או כנגד כל ישות משפטית אחרת ולבקש כל סעד שבסמכות בית המשפט להעניק, בין אם פיצוי כספי ובין אם צו האוסר או מחייב את הצד השני לעשות מעשה. כל תביעה אזרחית חייבת להתנהל בהתאם לתקנות סדר הדין האזרחי, תעש"ט – 2018 וניהול תביעה שלא לפי התקנות עלולה להסב לתובע או לנתבע נזקים רבים כגון: הוצאות משפטיות, ודחיית התביעה על הסף ולכן הצדדים חייבים להיעזר בייעוץ משפטי מקצועי לצורך ניהול ההליך.

 

איפה מתנהלת תביעה אזרחית?

תביעה אזרחית מתקיימת בבתי משפט שונים, בכפוף לסכום התביעה. בבית המשפט לתביעות קטנות, ניתן לדון עד לסכומים של 34,000 ש"ח, בבית משפט שלום, ניתן לדון עד לסכומים של 2,500,000 ש"ח, ובבית משפט מחוזי מסכום זה ואילך. יחד עם זאת, בטרם הגשת תביעה לבית המשפט, פעמים רבות נהוג לנסות ולפתור את המחלוקת מחוץ לכותלי בית המשפט על מנת לחסוך בזמן ועלויות וזאת על ידי ניהול משא ומתן עם הצד השני באמצעות, למשל, עורכי דינו או הליך גישור.    

      

למה חייבים ליווי של עורך דין בתביעה אזרחית ותביעה כספית ?

מדי יום, תביעות רבות שמוגשות לבית המשפט נדחות על הסף או שאחד הצדדים נותר מקופח. בכדי להגדיל את סיכויי ההצלחה של התביעה שלכם, עליכם להיעזר במשרד עורכי דין בעל ניסיון שילווה אתכם בכל התהליך. יש לפנות אליו עוד לפני הגשת התביעה בכדי שתוכלו להכין את התביעה, לבנות אסטרטגיה, לבצע פעולות מקדימות ולבסוף להגיש את כתב התביעה באופן המדויק ביותר, כולל חשיבה והיערכות מראש לטיעוני הצד השני. בנוסף, כבר בכתב התביעה חשוב לצרף הוכחות ומסמכים כמו גם לבחון את העדים הרלוונטיים מה שיעלה את הסיכוי לקבל תוצאה טובה יותר. כמו כן, במהלך התביעה, תידרשו, קרוב לוודאי, להתמודד מול עורכי הדין של הצד השני. משרד עורכי דין מנוסה בתחומי התביעות האזרחיות והתביעות הכספיות ינהל עבורכם את התהליך בצורה הצורה הטובה ביותר ויגדיל את סיכויי הזכייה שלכם.

 

מה לעשות אם תבעו אותי בתביעה אזרחית?

אם אתם בצד הנתבע וגורם כלשהו הגיש נגדכם תביעה אזרחית, חשוב לפנות מיידית לעורך דין מקצועי ומיומן שיגן עליכם בתביעה אזרחית בכדי להפחית בנזקים שעלולים להיגרם לכם. נזק במשפט של תביעה אזרחית עלול להיות לא רק נזק כספי, אלא גם נזק לשמכם הטוב ולמוניטין שלכם כמעסיקים, כעובדים, כמשכירים או ככל צד בהסכם שהוא.

 

איך לבחור עורך דין בתביעה אזרחית?

לבחירת עורך דין בתביעה אזרחית, גם אם אתם בצד של התובע וגם אם אתם בצד של התביעה, יש חשיבות גדולה מאוד. עורך הדין ילווה אתכם בכל ההליך המשפטי ויגדיל את הסיכוי להגיע לתוצאה הטובה ביותר מבחינתכם. למשרד עורכות הדין והנוטריון יהודה חזיז ניסיון רב, ידע ומומחיות עתירת שנים בתביעות אזרחיות. הן יעמדו לרשותכם בכל ההליך, ינסחו כתבי תביעה והגנה מקצועיים ונימוקים מבוססי ראיות, יביאו עדים שונים ויסייעו לכם להגיע לתוצאה מיטבית בתביעה שלכם או יפעלו להגן עליכם מנזקים בגין תביעה שהוגשה נגדכם.

 

האם כדאי לי להגיש תביעה?

הגשת תביעה אזרחית, כרוכה בעלויות של זמן ומשאבים כלכליים לא מבוטלים וכן, בתשלום אגרת בית משפט והוצאות נלוות לכן, חשוב לפנות לליווי משפטי כבר בשלב הראשון כדי לבדוק את סיכויי ההתכנות של התביעה  והשלכם. עורכות הדין מור יהודה ומורין חזיז, יעמדו לרשותכם בבדיקת סיכויי התביעה שלכם. פנו אלינו עוד היום לפגישת ייעוץ בנושא התביעה.

 

איך מגישים תביעה אזרחית?

את התביעה האזרחית יש להגיש בהתאם לתקנות סדר הדין האזרחי שקובעות את סדרי הדין הרלוונטיים לכל סוגי התביעות האזרחיות החל מהשאלה לאיזה בית משפט יש להגיש את התביעה ולאיזה מחוז שיפוט יש סמכות לדון בתביעה, אילו מסמכים יש לצרף לכתב התביעה, אילו נתונים חייב כתב התביעה לכלול, כיצד יש להמציא את כתב התביעה לצד שכנגד ועוד. תקנות אלו מפורטות הן לגבי הצד שתובע והן לגבי הצד שנתבע וכן לגבי צדדים נוספים להליך (צדדים שלישיים למשל).

אחרי שמגישים את התביעה לבית המשפט המתאים נפתח תיק בית משפט עם מספר התביעה. בסמוך להגשתה של התביעה לבית המשפט יש לשלוח אותה לנתבע יחד עם הזמנה לדין או אישור פתיחת התיק ועל הנתבע להגיש כתב הגנה מטעמו בהתאם לסדר הדין שבו נפתח ההליך המשפטי, כאשר לרוב יש לכך שישים ימים ממועד קבלת התביעה. במקביל להגשת כתב ההגנה מטעמו, לנתבע יש זכות להגיש גם תביעה שכנגד (נגד התובע) וכן זכות להגיש הודעה לצד שלישי, באם לדעתו אותו צד שלישי הוא זה שעליו חלה החובה לתת את הדין המקרה זה. לאחר מכן מתחילים תהליכים מקדמיים הכוללים דיון ראשוני בבית המשפט וגם הליכי החלפת מסמכים בין הצדדים. בסיומם מוגשים תצהירי הצדדים (עדויות בכתב) ומתקיים דיון הוכחות בו נחקרים המצהירים והמומחים השונים. אחרי שלב זה, הצדדים לתביעה מסכמים את טענותיהם, בכתב או בעל פה ואז ניתן פסק דין על ידי השופט.

מדובר בהליך בעל שלבים מרובים כאשר כל שלב מנוהל בצורה שונה ואין שני תיקים בהן תהיה התנהלות זהה.
עורכי הדין במשרד עורכות הדין והנוטריון יהודה חזיז ילוו אתכם בכל מה שקשור לתביעה, החל מבדיקת ההיתכנות,
בירור הטענות המשפטיות וסיכויי התביעה המוערכים, איסוף מסמכים רלוונטיים, השגת חוות דעת של מומחים, הגשת תביעה, הצגת ראיות, ייצוג הולם בבית המשפט או לחילופין הגנה הכוללת טיעונים, הוכחות והשגות על תיק התביעה.

 

במידה ואתם מעוניינים לתבוע או חלילה נתבעתם בתביעה אזרחית, פנו במהירות המירבית לייעוץ משפטי. עורכות הדין מור יהודה ומורין חזיז יעמדו לרשותכם באופן אישי ויעניקו לכם ייעוץ משפטי מקצועי ומיומן בכל התהליכים המשפטיים.

whatsapp desktop
whatsapp mobile