פיברומיאלגיה בעקבות תאונת דרכים

פיברומיאלגיהמהי פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה היא תסמונת חדשה יחסית אשר מאובחנת ומטופלת על ידי רופא ראומטולוג. חלק לא מבוטל מהאוכלוסייה סובל ממנה אך היא רווחת יותר בקרב נשים. לפיברומיאלגיה תסמינים רבים כשהמשותף ביניהם הוא כאב. התסמונת לא בהכרח תהא זהה אצל שני אנשים שונים, עובדה שמקשה פעמים רבות על האבחון. הסימפטומים העיקריים המאפיינים את הפיברומיאלגיה הם כאב שרירים מפושט לאורך הגב, הישבן והירכיים, וכן, כאבי מפרקים ונוקשות בגוף בעיקר בשעות הבוקר. בנוסף, מאפיינים את התסמונת: כאבי בטן, מעי רגיז או בטן נפוחה, בעיות בעור כולל רגישות למגע, TMJ (כאבים במפרק הלסת), עייפות לאורך שעות היום, רגישות לאור או לרעש, בעיות בזיכרון, קשיים בריכוז (brain fog) ודיכאון. מספר תסמינים עלולים להופיע בו זמנית או לסירוגין והם משתנים בין אדם לאדם. תסמונת הפיברומיאלגיה היא "התקפית", כלומר ישנם התקפים שיכולים להימשך מספר שעות ואחרים להימשך פרק זמן ממושך של ימים ארוכים. 

כיצד מאבחנים פיברומיאלגיה?

בשל מורכבות התסמונת והשוני בתסמינים, פעמים רבות האבחון נעשה לאחר זמן ממושך ולאחר שבוצעו בדיקות אשר שוללות מצבים רפואיים אחרים. מאחר ופיברומיאלגיה איננה מחלה דלקתית, לא ניתן לאתר אותה בבדיקות דם פשוטות או בצילומי הדמיה ולרוב האבחון נעשה על פי התלונות וכן רגישות ב - 18 נקודות בגוף המאפיינות אותה. 

מה גורם לפיברומיאלגיה? 

עולם הרפואה עדיין לומד את התסמונת והסיבות הגורמות לה אינן ברורות מספיק. יחד עם זאת, מהניסיון שנצבר, מצבי דחק חד פעמיים, סטרס ממושך או טראומה פיזית הינם גורמים מוכרים שיכולים להביא להתפתחות פיברומיאלגיה. בנוסף, תסמונת הפיברומיאלגיה קשורה קשר הדוק לנפש, ולכן דיכאון וחרדה נלווים פעמים רבות לתסמונת ומהווים חלק משמעותי ממנה. 

פיברומיאלגיה לאחר תאונת דרכים

בתאונת דרכים, קשה או קלה, הגוף והנפש עוברים טלטלה חדה ופתאומית. אחת הפגיעות הנפוצות ביותר בזמן תאונת דרכים היא פגיעת "צליפת השוט" הנקראת גם "וויפלש" שבה הראש והצוואר נזרקים קדימה או לצדדים ונבלמים על ידי חגורת הבטיחות או כריות האוויר. לאחר צליפת השוט לעתים קרובות ישנם כאבים בצוואר, בגוף ובשרירים. בתחילה אלו מטופלים לפי חומרתם כשהטיפול בפגיעות קלות נעשה בעיקר על ידי משככי כאבים. במקרים מסוימים, בעקבות הטראומה שהגוף חווה, צליפת השוט, והמצב הרגשי שנלווה לתאונה, עלולה להתפתח תסמונת הפיברומיאלגיה. הפיברומיאלגיה לא בהכרח תפרוץ מיד לאחר התאונה ויכולים לעבור מספר חודשים עד שמתחילים לחוות תסמינים אופייניים שלא מרפים. בשלב זה, אנשים שנפגעו בתאונה פונים לשלל רופאים ובהם אורטופד, רופא משפחה ו/או נוירולוג, אך רופאים אלה לא בהכרח יאתרו את מקור הבעיה שמשפיעה באופן נרחב ומפושט על הגוף. 

כיום, עם ההיכרות ההולכת וגוברת של הרופאים השונים את התסמונת, יותר ויותר אנשים שנפגעו בתאונת דרכים עוברים אבחון ממוקד לפיברומיאלגיה וכך ניתן גם לאתר את הנפגעים ולהקל על סבלם. 

פיצוי כספי בגין התפרצות פיברומיאלגיה לאחר תאונת דרכים

הן הביטוח הלאומי והן בתי המשפט הכירו בעשור האחרון בתסמונת הפיברומיאלגיה המלווה בפגיעה קשה באורח החיים. הביטוח הלאומי הוסיף לפני מספר שנים סעיף ליקוי המעניק אחוזי נכות לסובלים מתסמונת הפיברומיאלגיה וגם בתי המשפט נוטים להבין את חומרת הבעיה. אחוזי הנכות ניתנים לנפגעים בתאונת דרכים שכתוצאה מהתסמונת ותסמיניה השונים סובלים מפגיעה קלה או בינונית בתפקוד היומיומי לרבות ביכולת לעבוד, ניהול חיי הבית, ולקיים קשרים חברתיים ואישיים. בנוסף, לשם ההכרה בנכות יבחנו הרופאים בביטוח הלאומי או בבית המשפט את הטיפול שניתן לטיפול בתסמונת, ובין היתר, טיפול תרופתי, נפשי ותומך. לאחר שנקבעים לנפגע בתאונת דרכים אחוזי נכות בגין תסמונת הפיברומיאלגיה, הנפגע זכאי לקבל פיצוי כספי בהתאם לגובה הנכות ולהשפעה על התפקוד שלו. 

החזר הוצאות עבור קאנביס רפואי

תסמונת הפיברומיאלגיה שהיא תסמונת כאב עשויה לזכות במתן רישיון לקאנביס רפואי. כמובן שיש לעמוד בתנאים שקבע משרד הבריאות ולהגיש בקשה מתאימה מלווה בהמלצות רפואיות ובכל המסמכים הנדרשים. נפגעים אשר מטופלים בקנאביס רפואי נאלצים להוציא מכיסם בממוצע כ - 1,500 ש"ח בחודש, המסתכמים באלפי שקלים בשנה. במקרים בהם תאונת הדרכים נחשבת גם תאונת עבודה, הסובלים מתסמונת הפיברומיאלגיה זכאים להחזר מלא מהביטוח הלאומי של הוצאות הקנאביס. 

ייצוג משפטי על ידי עורך דין מומחה בתאונות דרכים 

במידה ואובחנתם כסובלים מתסמונת פיברומיאלגיה בעקבות תאונה, דעו שאתם זכאים לתבוע ולקבל פיצוי כספי. לשם כך אתם זקוקים לעורך דין שמכיר את התסמונת היטב, וילווה אתכם בהליך המשפטי. למשרדנו ניסיון רב בייצוג נפגעי תאונות דרכים אשר לקו בפיברומיאלגיה וניתן להתייעץ איתנו, ללא כל התחייבות. 

whatsapp desktop
whatsapp mobile