מדריך לקבלת רישיון לקנאביס רפואי

מדריך לקבלת רישיון לקנאביס רפואיקנאביס הוא סם אסור הנמצא ברשימה בפקודת הסמים המסוכנים ולכן אסור לרכישה ולצריכה. עד שתוסדר חקיקה שתאפשר שימוש אישי, האפשרות היחידה והחוקית לשימוש בקנאביס היא באמצעות רישיון.

בעקבות התפתחות המחקר בנושא הקנאביס וסגולותיו הרפואיות, חוקק חוק המאפשר לסובלים מבעיות וממחלות רפואיות מסוימות לקבל רישיון לשימוש חוקי בקנאביס רפואי הניתן על ידי משרד הבריאות. לפי נוהל 106: שימוש בקנאביס, שפרסם משרד הבריאות, ישנה רשימה של מצבים רפואיים בהם יינתן הרישיון. כחלק מהרשימה, משרד הבריאות מכיר במתן רישיון לקנאביס לסובלים מפוסט טראומה או לסובלים מכאבים חזקים בעלי מקור עצבי לרבות במקרים של פגיעות עצביות כמו פגיעות בגב או חולים בתסמונת הפיברומיאלגיה.

משככי כאבים או קנאביס רפואי

פגיעה בעבודה או בתאונת דרכים מלווה באופן טבעי בכאבים ואלה יכולים לחלוף לאחר פרק זמן מסוים עם או בלי טיפול. בפגיעה קשה יותר המלווה בכאבים בלתי פוסקים ועצביים, ובהתקיים התנאים המפורטים בחוק, ניתן להגיש בקשה לקבלת רישיון לקנאביס. כחלק מהתנאים לקבלת הרישיון יש להוכיח כי נעשה טיפול תרופתי במשך שנה במסגרת מרפאת כאב. 

בשלב הראשון נדרשת אבחנה ברורה של הבעיה הרפואית על ידי הרופא הרלוונטי. כלומר, אם נפגעתם בתאונת דרכים ואתם סובלים מכאבי גב, עליכם לפנות לרופא אורתופד אשר ישלח אתכם לבדיקות הדמיה לאיתור הבעיה. ברוב המקרים ימליץ הרופא על שימוש בתרופות מוכרות "וקלות" ללא מרשם כגון: אקמול, נורופן, אדוויל וכד'. ככל שאלה לא יועילו ובעיקר כאשר המקור לכאבים הוא עצבי תיעשה עליית מדרגה לטיפול בתרופות לא נרקוטיות המיועדות לכאבים בינוניים עד קשים ואשר ניתנות רק במרשם כגון טרמדול או זריקות וולטרן. 

ככל שגם אלה לא יועילו לכאבים הקשים, לרוב יפנה אתכם הרופא האורטופד למרפאת כאב אשר מוסמכת לטפל בכם בשלל תרופות נרקוטיות כגון פרקוסט, אוקסיקוד, טראמדקס או טרמדול. למרות קיומן של תרופות רבות לניהול כאב, המשתמשים בהן סובלים מתופעות לוואי קשות המגבילות עוד יותר את התפקוד היומיומי עד שתופעות הלוואי הופכות לחמורות לפחות כמו הכאב מהמחלה. חלק מהתופעות הן: כאבי בטן, כאבי ראש, פגיעה בכליות, פגיעה בכבד, דימומים פנימיים, ישנוניות והרשימה עוד ארוכה. לכן, לאחר טיפול של שנה לפחות בתרופות המקובלות במסגרת מרפאת כאב בבית חולים או בקופת חולים, ניתן להגיש בקשה למתן רישיון לקנאביס. 

רישיון לקנאביס רפואי לטיפול בכאב 

ההמלצה על מתן הרישיון תינתן על ידי רופא שהוסמך לכך על ידי משרד הבריאות ובתחום הרלוונטי לאבחנה הרפואית שלכם. לדוגמא רופא הכאב שטיפל בכם או רופא אורטופד או נוירולוג. כחלק מההמלצה ירשום הרופא את רשימת התרופות הנוספות שאתם מקבלים על מנת לוודא שלא תתקיים התנגשות בין התרופות לקנאביס. במקביל להמלצה הרפואית, יש להציג את היסטוריית התרופות שניתנו לכם לצורך הטיפול בכאבים ואישור מבית המרקחת כי התרופות אכן נרכשו. כמו כן, יש להציג אישור של רופא פסיכיאטר בו יצוין כי אינכם סובלים ממחלות נפשיות שקיומן אוסר על שימוש בקנאביס כמו היסטוריה של פסיכוזה או התמכרות לסמים. הרופא המוסמך שמילא את הטפסים יעביר אותם ליחידה מיוחדת במשרד הבריאות שתבחן את זכאותכם לרישיון. 

רישיון לקנאביס ופוסט טראומה לאחר תאונת דרכים 

מי שנפגע בתאונת עבודה או בתאונת דרכים עלול לפתח תסמונת בתר חבלתי שנקראת גם פוסט טראומה ובקצרה PTSD. אם אובחנתם על ידי רופא פסיכיאטר כסובלים מפוסט טראומה, הטיפול התרופתי יהיה על בסיס הסימפטומים מהם אתם סובלים - כדורים נוגדי דכאון או חרדה, כדורי שינה או כדורים להתקפי פאניקה. במקביל, נהוג להפנות לטיפול רגשי. על אף כל אלה, במצב בו חלה החמרה, או שאין הטבה מספקת או שתופעות הלוואי כתוצאה מהשימוש בתרופות הן קשות ביותר, במקרים אלה בלבד, ישקול הרופא הפסיכיאטר האם יש מקום להוסיף על הטיפול התרופתי או במקומו שימוש בקנאביס רפואי. במקרה כזה יהיה עליכם לקבל המלצה מהפסיכיאטר המטפל, להציג את רשימת התרופות שנרכשו לטיפול בפוסט טראומה ואישור כי אתם לא סובלים ממחלות פסיכיאטריות אשר מונעות שימוש בקנאביס. כל אלו יוגשו לאישור משרד הבריאות. 

חשוב לזכור כי האבחנה היחידה בה יינתן רישיון לקנאביס היא של פוסט טראומה בדרגת חומרה בינונית ומעלה. אבחנה של דיכאון או חרדה, קשים ככל שיהיו ועל אף שידוע כי קנאביס מקל על התסמינים שלהם, לא תהווה בסיס לקבלת רישיון. 

זכויות נוספות, פיצוי כספי וייצוג על ידי עורך דין

אם נפגעתם בתאונת עבודה, דעו שאתם זכאים לקבל החזר מהביטוח הלאומי עבור הוצאות הקנאביס הכבדות אשר עלולות להגיע לכדי 2,000 ש"ח בחודש. במקרים של תאונת דרכים או תאונה שאינה תאונת עבודה, ניתן להגיש תביעה לבית המשפט ולתבוע את הוצאות הקנאביס מיום התאונה ולמשך כל חייכם. 

במידה ואתם סובלים מכאבים קשים או שאובחנתם עם פוסט טראומה, אנו ממליצים כי תפעלו לקבלת רישיון לקנאביס. על מנת לקבל את הפיצוי המקסימלי עבור הפגיעה והוצאות הקנאביס הכבדות, אתם זקוקים לעורך דין מנוסה בנזקי גוף שמכיר את הפרוצדורות הרפואיות, לצד ניהול התביעות מול הביטוח הלאומי ובבית המשפט. למשרדנו ניסיון רב וידע נרחב בייצוג נפגעי תאונות, תאונות עבודה ותאונות דרכים וניתן להתייעץ איתנו, ללא כל התחייבות. 

whatsapp desktop
whatsapp mobile