כאבי גב אחרי תאונת דרכים

כאבי גב אחרי תאונת דרכיםפגיעות בצוואר ובגב התחתון בתאונת דרכים, הן בין הפגיעות השכיחות ביותר שקיימות, ועלולות לפגוע בצורה קשה באיכות החיים ובתפקוד היומיומי עקב המגבלות הגופניות והכאבים היומיומיים. טלטלת הגוף, טלטול הצוואר אחורה וקדימה במנגנון "וויפלש" או צליפת שוט, פתיחת כריות אוויר או בלימה על ידי חגורת הבטיחות, כל אלו יכולים לגרום לפגיעה בגב וכתוצאה מכך לכאבים ולהגבלות שונות. לפני כל הליך משפטי, צריך קודם כל להבין את אופי הפגיעה וכמובן לקבל את הטיפול הרפואי המתאים. במקרים מסוימים, פגיעה בגב בתאונת דרכים יכולה להיות פגיעה נלווית למצבים רפואיים נוספים כגון פיברומיאלגיה או פוסט טראומה.

פגיעה בצוואר בתאונת דרכים

פגיעה בצוואר נגרמת מטראומה לחוליות עמוד השדרה הצוואריות (C1-C7) אך לא רק. לעתים הטראומה הצווארית בתאונת דרכים יכולה לגרום לפגיעה בשרירים, לפגיעה בגידים שתומכים את הראש ואת הצוואר, לפגיעה בכלי הדם, לשברים בגוף החולייה ואף לגרום לפגיעה בחוט השדרה עצמו. כל אלה יכולים לגרום לכאבים בצוואר ובכתפיים, לכאבי ראש, להגבלה בהזזת הצוואר לצדדים למעלה ולמטה, לזרמים ולנימול של הידיים ועוד תלונות, הכל תלוי באופי הפגיעה. 

על מנת לאבחן פגיעה בצוואר לאחר תאונת דרכים, יש לפנות למיון או לרופא אורטופד בקופת החולים בכדי לערוך את הבדיקות המתאימות. הרופא יפנה לביצוע בדיקות הדמיה כמו רנטגן CT ,MRI, בדיקת הולכת עצבית (EMG) או מיפוי עצמות, זאת, בהתאם לאופי התלונות.  

פגיעה בגב התחתון בתאונת דרכים

לעמוד השדרה בגב התחתון ישנה השפעה אדירה על פלג הגוף התחתון, ופגיעה בו יכולה להשפיע על היציבה, על היכולת לשבת, ללכת, להתכופף, ולהרים חפצים ובכך לפגוע באופן קשה מאוד באיכות החיים ובתפקוד היומיומי.בדומה לפגיעה בחוליות הצוואר, גם פגיעות בחוליות הגב התחתון (L5-S1) עלולות לגרום לפגיעה נרחבת בשרירים, בגידים, בכלי הדם ובחוט השדרה. הפגיעה עלולה להקרין לישבן ולרגליים ולהתבטא בכאב, בתחושת שריפה, בעקצוץ, בזרם חשמלי, ברגישות יתר למגע או בהיעדר תחושה. במקרים מסוימים, כאבי הגב יכולים אפילו להקרין לבטן התחתונה ולגרום להתכווצויות שרירים, מה שעלול להקשות על האבחון המדויק של הפגיעה. 

בלט דיסק או פריצת דיסק לאחר תאונת דרכים

במצב טבעי, בין חוליות עמוד השדרה קיים סחוס שממלא אותו מין ג'ל שיוצר הפרדה בין החוליות ומאפשר תנועה תקינה של הגב. במקרים של בלט דיסק חלק מהג'ל נדחק מחוץ לגבולות הסחוס. כשהפגיעה חמורה יותר, הג'ל נשפך מתוך הסחוס ומצב זה נקרא פריצת דיסק. חשוב לזכור כי שתי הפגיעות, בלט דיסק ופריצת דיסק, נפוצות לאחר תאונת דרכים. בלט או פריצת דיסק עלולים ללחוץ על חוט השדרה ולגרום לכאבים עצביים חזקים או להקרנת כאב לאיזורים הסמוכים ולגרום להגבלות בתנועה. לאחר אבחון מדויק שנעשה על ידי הרופא האורטופד בעזרת בדיקות ההדמיה, הרופא יפנה לטיפול המתאים כמו: שינוי בהרגלים, ביצוע פעילות גופנית מתונה, טיפול בגלי רדיו, חגורת גב, טיפול פיזיוטרפי או טיפול על ידי כירופרקט, דיקור, עיסויים ובמקרים של פריצות דיסק ייתכן אפילו לניתוח. במקביל, הטיפול יכלול לרוב שימוש בתרופות להקלה על הכאב, זריקות ממוקדות, הפניה למרפאת כאב ואפילו קבלת המלצה על מתן רישיון לקאנביס כשהכאב הופך להיות כרוני ובלתי ניתן לטיפול באמצעים אחרים.  

פיצוי כספי בגין פגיעה בגב לאחר תאונת דרכים 

על מנת להוכיח פגיעה בצוואר או בגב לאחר תאונת דרכים, הדבר החשוב ביותר הוא תיעוד רפואי שבו מופיעות תלונות על כאבי צוואר או גב, בסמוך לתאונה וגם רצף טיפולים.

נסביר: בהנחה ואדם שנפגע בתאונת דרכים "נזכר" להתלונן בפני הרופא על כאבי גב בחלוף מספר חודשים לאחר התאונה, בית המשפט עלול לראות בכך ניתוק של הקשר בין התאונה לבין הכאבים. בדומה לכך, אם מופיעה רק תלונה אחת או שתיים בסמוך לתאונה אבל אין המשך בירור רפואי, אין טיפול או תלונות מתועדות, גם כאן, יהיה קושי להוכיח כי ישנה פגיעה משמעותית כתוצאה מהפגיעה בגב לאחר תאונת דרכים.

לכן, כלל האצבע שיש לזכור הוא: ללא מסמכים רפואיים סמוכים לתאונת הדרכים ולמשך זמן ממושך - כאילו אין בעיה רפואית. 

לאחר מלוא האבחונים וזיהוי הבעיה הרפואית, כאשר המצב הרפואי יציב (גם אם אין ריפוי מלא), ניתן להגיש תביעה לבית המשפט כנגד חברת הביטוח שביטחה בביטוח חובה את הרכב בו נהגתם או נסעתם בשעת תאונת הדרכים. במסגרת ההליך בבית המשפט, יהיה עליכם להיבדק על ידי רופא אורטופד או נוירולוג, ולהציג בפניו את כל המסמכים הרפואיים, הטיפולים ובדיקות ההדמיה.

בנוסף להצגת המסמכים, הרופא יערוך לכם בדיקה פיזית, כאשר הדגש הוא בעיקר על הגבלות התנועה ופחות על כאבים. במידה וכתוצאה מהתאונה נגרמה לכם הגבלה משמעותית, הרופא יקבע לכם אחוזי נכות אשר עליהם יתבסס החישוב של הפיצוי שמגיע לכם. 

ייצוג משפטי על ידי עורך דין מומחה בתאונות דרכים 

במידה ואובחנתם כסובלים מפגיעות גב לאחר תאונת דרכים, דעו שאתם זכאים לתבוע ולקבל פיצוי. לשם כך אתם זקוקים לעורך דין שמכיר את הפגיעות השונות ומנוסה בייצוג נפגעי תאונות דרכים, אשר ילווה אתכם מהרגע הראשון לאחר התאונה. למשרדנו ניסיון רב בייצוג נפגעי תאונות דרכים אשר סובלים מפגיעות גב וניתן להתייעץ איתנו, ללא כל התחייבות. 

whatsapp desktop
whatsapp mobile